Poradnik

Poradnik

Ze względu na typ obudowy kominki podzielić można na:

  • kominki nowoczesne – to obudowy które kształtem przypominają brył w postaci ostrosłupa, graniastosłupa i walca, mogą być wykończone kamieniem naturalnym (marmur, granit, piaskowiec z dodatkiem elementów metalowych, ceramicznych lub szklanych,
  • kominki rustykalne – są to obudowy wykonane przeważnie z łupanego piaskowca w połączeniu z marmurowym lub granitowym blatem i elementami z klinkieru. Posiadają wnękę na drewno i drewnianą belkę nad wkładem,
  • kominki stylowe – to portale wykonane głownie z marmuru lub granitu w różnych kolorach i o różnych wzorach, mniej lub bardziej ozdobione.

Jeżeli decyzja o budowie kominka podejmowana jest w trakcie projektowania budynku, należy już wtedy uwzględnić wszystkie możliwe rozwiązania, tzn. zaprojektowac komin zapewniający odpowiedni ciąg w stosunku do wielkości (mocy) wkładu grzewczego (mały ciąg – powoduje cofanie spalin i słabe spalanie, zbyt duży – szybkie spalanie drewna i nieefektywne spalanie lub przegrzewanie wkładu). Należy uwzględnić tez wentylację w pomieszczeniu kominka oraz sposób doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz.

Szczegółowych porad udzielamy bezpłatnie u klienta na miejscu budowy!

Czym palić w kominku ?

Przy wyborze opału do kominka, należy kierować się nie tylko ceną, ale również wydajnością, bezpieczeństwem i wpływem na środowisko.

Drewno kominkowe

Podczas spalania drewno emituje do środowiska mniej szkodliwych związków niż węgiel. Najlepsze będzie drewno drzew liściastych, gdyż jest ono najbardziej kaloryczne  – najlepiej się pali i najlepiej ogrzewa pomieszczenia – ( buk, dąb, brzoza, jabłoń, akacja, cis czy też drzewa owocowe ). Należy też zwrócić uwagę na ilość kory – im jej mniej, tym lepiej. Duża ilość kory może obniżyć cenę ale spadnie również moc opałowa, podnosząc ilość dymu.

Wilgotność drewna ma największe znaczenie

Drewno ze świeżo ściętych drzew posiada wysoką, bo przeciętnie 50-procentową, a nawet 70-procentową wilgotność, tymczasem odpowiednie drewno opałowe może mieć maksymalnie 20 procent wilgotności. Jeśli zechcemy w kominku palić niewysuszonym drewnem, wydajność będzie podwójnie niższa.

Brykietem drzewny

Brykiet jest produkowany z trocin, które są prasowane i łączone bez użycia środków spajających, pod wysokim ciśnieniem, w przeciwieństwie do drewna spala on się do końca, zostawia mniej popiołu oraz emituje mniej szkodliwych substancji przez to jest uważany za ekologiczne paliwo.